Statut Stowarzyszenia
Polskie Stowarzyszenie
Mikroprzedsiębiorców
i Franczyzobiorców
(tekst jednolity uwzględniający zmiany z dnia 19 kwietnia 2019 r.)
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
Stowarzyszenie nosi nazwę Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców i w dalszych postanowieniach Statutu jest zwane „Stowarzyszeniem”.
§ 2.
- Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach oraz niniejszego Statutu i posiada osobowość prawną.
- Stowarzyszenie powołuje się na czas nieokreślony.
§ 3.
- Siedzibą Stowarzyszenia są Kielce.
- Teren działania Stowarzyszenia obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach realizacji swoich celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Stowarzyszenie może współpracować z innymi krajowymi i zagranicznymi organizacjami o podobnym profilu lub celach działania.
§ 4.
Działalność Stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej jego członków. Do prowadzenia swoich spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników, w tym spośród swoich członków.
Rozdział II
CELE STOWARZYSZENIA I SPOSOBY ICH REALIZACJI
§ 5.
- Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w obszarze handlu detalicznego, w tym przede wszystkim na rzecz wspierania funkcjonowania i rozwoju małych sklepów.
- Do celów Stowarzyszenia należą ponadto:
a) ustanowienie platformy wspólnych działań i wymiany doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w obszarze handlu detalicznego, w tym w szczególności właścicielami małych sklepów,
b) kształtowanie pozytywnego wizerunku małych sklepów oraz budowanie społecznej świadomości ich znaczenia dla gospodarki i konsumentów,
c) popularyzacja dobrych praktyk i najwyższych standardów prowadzenia działalności w obszarze handlu detalicznego w formule małych sklepów,
d) prowadzenie badań i analiz dotyczących funkcjonowania małych sklepów, w tym na temat wpływu obowiązujących i projektowanych regulacji prawnych na sytuację przedsiębiorców działających w handlu detalicznym,
e) aktywny udział w kształtowaniu otoczenia prawnego działalności małych sklepów, w tym udział w debacie publicznej związanej ze zmianami przepisów prawnych wpływających na zasady prowadzenia tej działalności.
§ 6.
- Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
a) organizowanie cyklicznych spotkań swoich członków i zapewnienie platformy bieżącej komunikacji między nimi,
b) inicjowanie i udział w debacie publicznej, w tym za pośrednictwem mediów, social media, konferencji prasowych, publikacji, wypowiedzi i komentarzy, a także innych przejawów publicznej aktywności,
c) opracowywanie analiz, raportów i opinii na temat sytuacji branży detalicznej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji małych sklepów,
d)prowadzenie działalności edukacyjnej i szkoleniowej,
e) współpracę z innymi podmiotami o podobnym profilu lub celach, w tym w ramach wspólnej reprezentacji interesów,
f) udział w charakterze uczestnika lub podmiotu na prawach strony w postępowaniach administracyjnych i sądowowadministracyjnych dotyczących osób trzecich, w tym członków stowarzyszenia, oraz w innych postępowaniach, w których przepisy przewidują udział organizacji społecznej, a których przedmiot pośrednio lub bezpośrednio dotyczy prawnych warunków prowadzenia działalności przez detalistów i właścicieli małych sklepów;
g) udział w pracach legislacyjnych w zakresie dotyczącym prawnych warunków prowadzenia działalności przez detalistów i właścicieli małych sklepów.
Rozdział III
CZŁONKOSTWO
§ 7.
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i osoby prawne.
- Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na zwyczajnych i wspierających.
§ 8.
- Członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia mogą być wyłącznie osoby fizyczne będące obywatelami polskimi, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawione praw publicznych, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w obszarze handlu detalicznego, w tym w szczególności przedsiębiorcy będący właścicielami małych sklepów i franczyzobiorcy sieci handlowych.
- Osoby prawne mogą być jedynie członkami wspierającymi Stowarzyszenia. Osoby prawne działają w Stowarzyszeniu przez swoich właściwie umocowanych przedstawicieli.
- Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna albo krajowa lub zagraniczna osoba prawna, która jest zainteresowana działalnością Stowarzyszenia i zadeklarowała finansowe, merytoryczne lub organizacyjne wsparcie tej działalności na zasadach określonych przez Zarząd Stowarzyszenia.
§ 9.
- Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje Zarząd w drodze uchwały.
- Zarząd podejmuje uchwałę o przyjęciu w poczet członków na podstawie pisemnej deklaracji członkowskiej.
- Przed podjęciem uchwały o przyjęciu w poczet członków Zarząd może zwrócić się do ubiegającego się o członkostwo o udzielenie wszelkich informacji, które uzna za niezbędne do jej podjęcia.
- Do uchwały o odmowie przyjęcia w poczet członków stosuje się odpowiednio zasady określone w § 12 ust. 3 Statutu.
§ 10.
- Członek zwyczajny Stowarzyszeni ma prawo:
a) wybierania i kandydowania w wyborach do wszystkich organów Stowarzyszenia,
b) udziału w Walnym Zebraniu Członków, głosowania podczas Walnego Zebrania Członków oraz wypowiadania się we wszystkich sprawach dotyczących działalności Stowarzyszenia,
c) udziału w bieżących pracach Stowarzyszenia i wszelkich działaniach podejmowanych przez Stowarzyszenie w ramach realizacji jego celów statutowych,
d) współkształtowania planu działania i programu Stowarzyszenia.
- Członek zwyczajny Stowarzyszenia ma obowiązek:
a) przestrzegania Statutu Stowarzyszenia oraz uchwał organów Stowarzyszenia i wszelkich regulacji wewnętrznych przyjętych w trybie przewidzianym w niniejszym Statucie,
b) regularnego opłacania składek członkowskich,
c) aktywnego udziału w pracach Stowarzyszenia oraz organów Stowarzyszenia, do których składu został wybrany.
§ 11.
- Członek wspierający Stowarzyszeni ma prawo:
a) uczestniczenia w Walnym Zebraniu Członków bez prawa głosu stanowiącego,
b) udziału w bieżących pracach Stowarzyszenia i wszelkich działaniach podejmowanych przez Stowarzyszenie w ramach realizacji jego celów statutowych.
- Członek wspierający Stowarzyszenia ma obowiązek
a) przestrzegania Statutu Stowarzyszenia oraz uchwał organów Stowarzyszenia i wszelkich regulacji wewnętrznych przyjętych w trybie przewidzianym w niniejszym Statucie,
b) realizacji deklarowanego wsparcia finansowego, organizacyjnego lub merytorycznego i działania na rzecz realizacji celów Stowarzyszenia.
- Członkowie wspierający nie mają prawa wybierania ani kandydowania w wyborach do organów Stowarzyszenia.
§ 12.
- Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w wyniku:
a) rezygnacji z członkostwa złożonej Zarządowi w formie pisemnej,
b) śmierci osoby fizycznej będącej członkiem zwyczajnym lub ustania osobowości prawnej przez osobę prawną będącą członkiem wspierającym,
c) pozbawienia członkostwa w związku z:
– nieusprawiedliwionym zaleganiem z zapłatą składek członkowskich przez okres przekraczający 6 miesięcy – w przypadku członka zwyczajnego,
– brakiem realizacji zadeklarowanego wsparcia dla działalności Stowarzyszenia – w przypadku członka wspierającego,
d) orzeczenia przez Sąd Koleżeński kary pozbawienia członkostwa w Stowarzyszeniu.
- W przypadkach określonych w ust. 1 pkt c i d uchwałę o skreśleniu z listy członków podejmuje Zarząd.
- Od uchwały Zarządu o skreśleniu z listy członków przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków. Odwołanie należy wnieść w ciągu 14 dni, licząc od dnia doręczenia zawiadomienia o uchwale Zarządu. Walne Zebranie Członków rozpatruje odwołanie na najbliższym posiedzeniu, a do czasu jego rozpatrzenia członkostwo w Stowarzyszeniu ulega zawieszeniu. Decyzja Walnego Zebrania Członków jest ostateczna.
- Ustanie członkostwa następuje z chwilą:
a) oddalenia odwołania od uchwały Zarządu przez Walne Zebranie Członków, lub
b) bezskutecznego upływu 14-dniowego terminu do wniesienia odwołania od uchwały Zarządu.
Rozdział IV
WŁADZE STOWARZYSZENIA
§ 13.
- Organami Stowarzyszenia są:
a) Walne Zebranie Członków,
b)Zarząd,
c) Sąd Koleżeński,
d) Rada Delegatów, z zastrzeżeniem 17 ust. 1.
§ 14.
- Kadencja Zarządu i Sądu Koleżeńskiego trwa 4 lata.
- Zarząd i Sąd Koleżeński są powoływane i odwoływane przez Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów członków zwyczajnych w obecności co najmniej połowy ich ogólnej liczby.
- Uchwała Walnego Zebrania Członków o powołaniu Zarządu i Sądu Koleżeńskiego wskazuje liczebność tych organów, w granicach określonych odpowiednio w § 19 ust. 3 i § 22 ust. 3 niniejszego Statutu.
- Kadencja Zarządu i Sądu Koleżeńskiego wygasa z dniem wyboru nowego Zarządu i Sądu Koleżeńskiego przez pierwsze Walne Zebranie Członków zorganizowane po upływie kadencji, o której mowa w ust. 1 powyżej.
- Wyboru Zarządu i Sądu Koleżeńskiego na pierwszą kadencję dokonuje zebranie założycielskie spośród jego uczestników. Do Zarządu i Sądu Koleżeńskiego pierwszej kadencji stosuje się ust. 1.
§ 15.
- Mandat członków Zarządu i Sądu Koleżeńskiego wygasa z chwilą:
a) upływu kadencji tych organów,
b) ustania ich członkostwa w Stowarzyszeniu.
c) pisemnej rezygnacji w trakcie trwania kadencji.
- W razie opróżnienia mandatu członka Zarządu lub Sądu Koleżeńskiego w trakcie trwania kadencji, ich skład jest uzupełniany w drodze wyborów przeprowadzanych na najbliższym Walnym Zebraniu Członków. Postanowienie § 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
- Kadencja członków organów wybranych w wyborach uzupełniających, o których mowa w ust. 2 powyżej upływa wraz z końcem kadencji tych organów.
WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW I RADA DELEGATÓW
§ 16.
- Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- W Walnym Zebraniu Członków mogą brać udział wszyscy członkowie Stowarzyszenia, przy czym prawo głosowania przysługuje wyłącznie członkom zwyczajnym. Każdy uprawniony do głosowania podczas Walnego Zebrania Członków ma jeden głos.
- Dopuszcza się głosowanie za pośrednictwem innego członka Stowarzyszenia, jednak wyłącznie na podstawie wyraźnego pisemnego upoważnienia wskazującego członka zwyczajnego Stowarzyszenia uprawnionego do oddania głosu w imieniu członka udzielającego upoważnienia.
- Walne Zebranie Członków podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków mogą być podejmowane korespondencyjnie. O poddaniu projektu uchwały głosowaniu korespondencyjnemu decyduje Zarząd. W takim wypadku projekt uchwały doręcza się członkom zwyczajnym za pośrednictwem poczty elektronicznej. Do korespondencji dołącza się kartę do głosowania oraz pouczenie o sposobie głosowania. Głosy oddaje się na adres poczty elektronicznej stworzony specjalnie na potrzeby głosowania. Głosowanie korespondencyjne jest jawne i trwa przez 7 dni od dnia podjęcia uchwały przez Zarząd.
- Pracami Walnego Zebrania Członków kieruje 3-osobowe Prezydium Walnego Zebrania Członków, w którego skład wchodzą Przewodniczący, Zastępca Przewodniczącego i Sekretarz.
- Prezydium Walnego Zebrania Członków jest wybierane przez Walne Zebranie Członków spośród obecnych członków zwyczajnych Stowarzyszenia niebędących członkami innych organów Stowarzyszenia, w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów.
§ 17.
- Walne Zebranie Członków może powołać Radę Delegatów, jeśli liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia osiągnie 50. W takim przypadku Rada Delegatów przejmuje kompetencje Walnego Zebrania Członków, z wyłączeniem 18 ust. 1 oraz 2 pkt a, g i k.
- Rada Delegatów liczy 25 delegatów.
- Delegaci reprezentują członków zwyczajnych Stowarzyszenia na posiedzeniach Rady Delegatów.
- Kadencja delegata trwa cztery lata.
- Wyboru delegatów dokonuje Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym przy obecności co najmniej połowy wszystkich członków zwyczajnych.
- Datę wyborów delegatów w związku z upływem kadencji delegata wskazuje Zarząd. Wybory odbywają się nie później niż przed upływem 2 miesięcy do zakończenia kadencji delegata.
§ 18.
- Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należą wszystkie sprawy niezastrzeżone do właściwości innych organów Stowarzyszenia.
- Kompetencje Walnego Zebrania Członków obejmują w szczególności:
a) uchwalanie zmian Statutu Stowarzyszenia,
b) uchwalanie regulaminów działania organów Stowarzyszenia,
c) powoływanie i odwoływanie członków Zarządu i Sądu Koleżeńskiego,
d) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania Zarządu,
e) udzielanie Zarządowi absolutorium po uprzednim rozpatrzeniu wniosku Sądu Koleżeńskiego o udzielenie absolutorium,
f) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu w przedmiocie członkostwa w Stowarzyszeniu,
g) podejmowanie decyzji o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
h) podejmowanie decyzji w sprawie nałożenia na członków zwyczajnych jednorazowej składki dodatkowej, o której mowa w 26 ust. 5 oraz ustalania jej wysokości,
i) ustalanie wysokości składki członkowskiej,
j) ustalanie limitu, o którym mowa w 28 ust. 4
k) powoływanie delegatów na Radę Delegatów.
§ 19.
- Walne Zebranie Członków odbywa się jako zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres wskazany przez członków Stowarzyszenia. Zawiadomienie o zwołaniu Walnego Zebrania Członków zawiera informację o terminie, miejscu oraz porządku jego obrad, i powinno być dokonane na co najmniej 7 dni przed planowanym posiedzeniem.
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków jest zwoływane przez Zarząd co najmniej raz w roku, w terminie do końca marca każdego roku kalendarzowego.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd:
a) z własnej inicjatywy,
b) na wniosek co najmniej 1/4 liczby członków zwyczajnych, który powinien zawierać proponowany termin, miejsce i porządek obrad Walnego Zebrania Członków.
c) na wniosek Sądu Koleżeńskiego.
- W przypadku niezwołania przez Zarząd Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków w terminie 2 miesięcy od dnia zgłoszenia wniosku, o których mowa w ust. 4 lit. b lub c, Sąd Koleżeński zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 30 dni od upływu wskazanego dwumiesięcznego terminu.
- Przedmiotem obrad Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków mogą być wyłącznie sprawy, ze względu na które zostało ono zwołane.
ZARZĄD
§ 20.
- Zarząd kieruje pracami Stowarzyszenia i reprezentuje je na zewnątrz. Prawo reprezentowania Stowarzyszenia, w tym w szczególności zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu Stowarzyszenia, przysługuje dwóm członkom Zarządu działającym łącznie.
- Za swoje działania Zarząd odpowiada przed Walnym Zebraniem Członków. Raz w roku, nie później niż do końca stycznia, Zarząd przedkłada Walnemu Zebraniu Członków sprawozdanie ze swojej działalności w roku poprzednim.
- W skład Zarządu wchodzi od 3 do 5 członków, w tym Prezes i 2 Wiceprezesów Zarządu, wybierani spośród członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Prezesa Zarządu wybiera Walne Zebranie Członków spośród członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Wiceprezesów Zarządu wybiera Walne Zebranie Członków na wniosek Prezesa Zarządu.
- Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
- W skład Zarządu nie może zostać powołana osoba będąca członkiem Sądu Koleżeńskiego.
§ 21.
- Szczegółowy tryb działania Zarządu może określać regulamin uchwalany przez Walne Zebranie Członków.
- Uchwały Zarządu są podejmowane w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zarządu. W razie równego rozkładu głosów, decyduje głos Prezesa Zarządu. 16 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§ 22.
- Do kompetencji Zarządu należy:
a) koordynowanie bieżących prac Stowarzyszenia,
b) wykonywanie uchwał Walnego Zebrania Członków,
c)zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
d) reprezentacja Stowarzyszenia na zewnątrz,
e) zaciąganie zobowiązań majątkowych w imieniu Stowarzyszenia,
f) zwoływanie Walnego Zebrania Członków i opracowywanie projektu porządku obrad,
g)podejmowanie uchwał dotyczących członkostwa w Stowarzyszeniu.
- Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją. Decyzję w tym zakresie podejmuje Walne Zebranie Członków.
- W czynnościach prawnych między członkami Zarządu a Stowarzyszeniem, Stowarzyszenie jest reprezentowane przez Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego.
SĄD KOLEŻEŃSKI
§ 23.
- Sąd Koleżeński:
a) jest organem kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia;
b) rozstrzyga w sprawach naruszenia przez członków Stowarzyszenia obowiązków wynikających ze Statutu, uchwał organów Stowarzyszenia lub innych obowiązujących w Stowarzyszeniu regulacji wewnętrznych;
c) rozstrzyga spory między członkami Stowarzyszenia dotyczących praw i obowiązków związanych z ich przynależnością do Stowarzyszenia.
- Szczegółowy tryb działania Sądu Koleżeńskiego może określać regulamin uchwalany przez Walne Zebranie Członków.
- Posiedzenia Sądu Koleżeńskiego odbywają się w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz w roku.
- W skład Sądu Koleżeńskiego wchodzi od 3 do 5 członków, w tym Przewodniczący i 2 Wiceprzewodniczących, wybierani spośród członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Sąd Koleżeński jest niezależny od innych władz Stowarzyszenia, a jego członkowie pełnią swoje funkcje w sposób bezstronny. Członkiem Sądu Koleżeńskiego nie może być członek Zarządu.
- Przewodniczący, Wiceprzewodniczący lub upoważniony przez nich członek Sądu Koleżeńskiego może brać udział, z głosem doradczym, w posiedzeniach Zarządu.
- Sąd Koleżeński podejmuje uchwały w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 3 członków. 16 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§ 24.
- W razie stwierdzenia naruszenia przez członka Stowarzyszenia obowiązków wynikających ze Statutu, uchwał organów Stowarzyszenia lub innych obowiązujących w Stowarzyszeniu regulacji wewnętrznych, Sąd Koleżeński może orzec kary:
a) upomnienia,
b) zakazu członkostwa w organach Stowarzyszenia,
c)zawieszenia w prawach członka Stowarzyszenia na okres od 6 miesięcy do 2 lat,
d) pozbawienia członkostwa w Stowarzyszeniu.
- Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków. Odwołanie należy złożyć w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Decyzja Walnego Zebrania Członków jest ostateczna.
§ 25.
- Sąd Koleżeński przeprowadza kontrolę całokształtu działalności Stowarzyszenia, nie rzadziej niż raz do roku. Z przeprowadzanej kontroli sporządza protokół, który Przewodniczący Sądu przedstawia na najbliższym Walnym Zebraniu Członków.
- Sąd koleżeński ma wyłączne prawo do przedstawiania Walnemu Zebraniu Członków wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium. Wniosek jest niewiążący.
- Sąd koleżeński może występować do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonej kontroli, a także domagać się wyjaśnień lub usunięcia wskazanych nieprawidłowości.
Rozdział V
MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
§ 26.
- Majątek Stowarzyszenia powstaje:
a) ze składek członkowskich,
b) z jednorazowych składek dodatkowych,
c) z darowizn, zapisów i spadków,
d)z wpływów z działalności statutowej Stowarzyszenia, w tym dochodów z majątku Stowarzyszenia,
e) z dotacji,
f) z ofiarności publicznej.
§ 27.
- Składki członkowskie są opłacane raz w roku, nie później niż do końca marca każdego roku kalendarzowego za dany rok, z zastrzeżeniem ust. 2.
- Składka członkowska może być opłacana miesięcznie. W takim wypadku powinna być opłacana nie później niż do końca każdego miesiąca.
- Wysokość składki członkowskiej ustala Walne Zebranie Członków.
- Nowi członkowie zwyczajni Stowarzyszenia uiszczają składkę na zasadach określonych w uchwale Zarządu o przyjęciu w poczet członków, w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania zawiadomienia o przyjęciu do Stowarzyszenia.
- Walne Zebranie Członków może ustanowić obowiązek uiszczenia przez członków zwyczajnych dodatkowej, jednorazowej składki pieniężnej na pokrycie kosztów związanych z realizacją wskazanego celu.
§ 28.
- Majątkiem Stowarzyszenia dysponuje Zarząd. Zarząd odpowiada za prowadzenie gospodarki finansowej i rachunkowości Stowarzyszenia zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Kontrolę nad gospodarką finansową Stowarzyszenia sprawuje Sąd Koleżeński.
- W odniesieniu do majątku Stowarzyszenia zgody Walnego Zebrania Członków wymaga:
a) ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego na majątku Stowarzyszenia,
b) nabycie, zbycie lub obciążenie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego,
c) nabycie, zbycie lub objęcie przez Stowarzyszenie udziałów lub akcji w spółce,
d) zaciągnięcie kredytu lub pożyczki.
- Walne Zebranie Członków limit jednorazowych, powiązanych ze sobą lub rocznych wydatków, w przypadku przekroczenia którego rozporządzenie składnikiem majątku Stowarzyszenia lub zaciągnięcie zobowiązania, wymagać będzie zgody Walnego Zebrania Członków.
Rozdział VI
ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
§ 29.
- Zmiana Statutu może nastąpić w drodze uchwały Walnego Zebrania Członków podjętej większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków zwyczajnych.
- Decyzję o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków na zasadach i w trybie określonym w ust. 1. W uchwale o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób jego likwidacji i przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
§ 30.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Statucie zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.